NFC Çözümleri

NFC Çözümleri

 

NFC Nedir?

NFC ya da Near Field Communication, yakın alan iletişimi anlamına gelmektedir. NFC sayesinde pek çok cihaz, yakın mesafeden veri paylaşımı yapabilir. Bu veri paylaşımı kablosuz bir şekilde gerçekleşir. Cihazlar arasında basit komut bilgileri NFC aracılığı ile sağlanır. NFC herhangi bir ücret karşılığında çalışmaz. Özellikle kullanıcılar bu uygulamayı banka kartlarında, kredi kartlarında ve ulaşım kartlarında sıklıkla kullanıyor. Apple Pay gibi teknolojiler ile artık kullanıcılar telefonları ile ödeme gerçekleştirebiliyorlar. 

 

NFC Nasıl Çalışır?

NFC sisteminin çalışmasına kullanıcılar Bluetooth’tan aşinadırlar. Bluetooth ve Wi-Fi gibi NFC teknolojisi de kablosuz sinyaller ile çalışır. Radyo dalgaları üzerinden NFC bilgi aktarımını sağlar. NFC, teknolojik cihazların yakın mesafeden veri paylaşımlarına izin verir. Özellikle temassız ödeme özelliği NFC’nin en çok kullanılan özelliğidir. Pasif ve aktif cihazlar vardır. Pasif cihazlar, aktif cihazlardan güç çekerek çalışır. NFC teknolojisi pek çok verinin aktarımı için yeterli hızdadır. 

 

NFC Nerelerde Kullanılır?

 

NFC ile ödeme
Banka ve kredi kartları gibi birçok kart cep telefonlarında saklanabilir, böylece cüzdanınızdan bir kart seçip ödeme için kasiyere vermek yerine cep telefonunuzdan istediğiniz kartı çevirebilir ve Telefonunuzu temassız terminale yaklaştırarak ödemenizi gerçekleştirin.

Turnikelerden Kolay Geçiş
Ofisinize giderken NFC uyumlu cep telefonunuzu farklı bir kart kullanmak yerine terminale yaklaştırabilirsiniz.

Ulaşım Ödemelerinde NFC
NFC, cep telefonunuza yüklediğiniz kartınızın avantajlarından yararlanmaya devam etmenize ve toplu taşıma için farklı kartlar taşımak yerine sadece cep telefonunuzu taşıyarak istediğiniz yere ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Tüm Biletleriniz NFC Uyumlu Cihazınızda
NFC uyumlu cep telefonlarınızdan biletlerinizi elektronik ortamda satın alabilir ve kullanabilirsiniz. Cep telefonunuzdan biletinizi göstererek stadyuma giriş yapabilir, temassız terminalleri kullanarak istediğiniz zaman büfelerden yiyecek ve içeceklerinizi satın alabilirsiniz.

NFC ile Otomatlarda Ödeme
İstediğiniz ürünleri seçtikten sonra cep telefonunuza yaklaşarak ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Veri Alışverişi
Bir toplantı sırasında kartvizit alışverişi, NFC aracılığıyla çok kolaydır. NFC uyumlu iki cep telefonunu yakınlaştırabilir, kartvizit bilgilerinizi değiş tokuş edebilirsiniz.

Otopark Sayaçlarında NFC Kolaylığı
Aracınızı park ettikten sonra NFC ile ödeme yapmak için cep telefonunuzu temassız terminallere yaklaştırabilirsiniz.

NFC Çözümleri Referanslarımız